Épületdiagnosztika

 


 

Az épületdiagnosztika magában foglal minden olyan módszert, ami az épületek, építmények állapotának meghatározását tartalmazza.

Hőkamerás felvételek

Hőkamerás felvételek

A diagnosztikára általában akkor van szükség, ha egy adott probléma megoldásához az épület egyes szerkezeteinek, vagy egészének állapotát szeretnénk meghatározni. Szükséges lehet még  nagy értékű ingatlan megvétele előtt az épület állapotának pontos tisztázásához, ami segít az érték megállapításában és a problémák javítási költségének előzetes kalkulációjában.

A diagnosztikának sokféle módszere van. Ilyenek a hagyományos módszerek, ami többnyire méretvétellel, roncsolásmentes, vagy roncsolásos kutatással, mintavétellel és a minták elemzésével történik. Ezeknek a módszereknek a megbízhatósága nagyon függ a szakember képzettségétől és tapasztalatától. (Megjegyzem a szakvélemény nem ritkán tudatosan manipulált, ha a szakértő valamilyen irányban érdekelt a döntésben.)

Lényegesen objektívabb adatokat produkálnak azok a modern diagnosztikai módszerek, amelyek műszeres méréseken alapulnak. Legelterjedtebb ilyen módszer, a hőkamerás elemzés, ami kimutatja az épület hőhidas szerkezeteit. A hőhíd a leggyakoribb oka a falpenészedésnek. Ennél már fejlettebb az a megoldás, amikor a szerkezetek hőátbocsátása is mérhető, mert így nem csak a relatív különbségek, hanem a valódi értékek is látszanak. Az ilyen pontos információk alapján a felújítás kiindulási állapotának alapos ismeretében, precízen és költséghatékonyan tervezhető  a szükséges megoldás. A műszeres diagnosztika, akár több tíz, vagy százezer forintba is kerülhet, ami talán soknak tűnik, de a pontos tervezés miatt ez többszörösen is megtérül.

Ugyan ez érvényes az épület többi műszerrel mérhető paraméterére, mint páldául a nedvességtartalom, sókoncentráció, rejtett üreg, kazán és más gépészeti berendezések hatásfok mérése…

Pályázati beruházások előtt különösen érdemes diagnosztikai módszerekkel meghatározni a kiindulási állapotokat, hiszen a pályázati feltételek szigorodása miatt (szigorúbb energetika, jogerős építési engedély…) koránt sem mindegy, hogy a pályázat milyen pontszámot kap az értékelésnél, a megnyert állami (EU) támogatást milyen hatékonyan lehet felhasználni, vagy, hogy egyáltalán érdemes-e pályázni!

Kérje segítségünket >>

Műszeres diagnosztika >>