Engedélyezés

 


Az építési engedélyhez kötött épületek építéséhez építési engedélyezési tervdokumentációt (röviden: engedélyezési tervet) kell készíteni.

Az engedélyezési terv tartalmát országos és települési (helyi) rendeletek szabályozzák. Az elkészítendő tervek és dokumentumok egy része minden esetben kötelező – mint az alaprajz, homlokzati rajz, metszetrajz, műszaki leírás -, más része az építmény típusától, vagy a helyi építési szabályzat előírásaitól, esetleg szakhatósági követelményektől függ.

Ebből is látható, hogy a tervezés összetett és időigényes feladat, ezért az engedélyezési terv elkészítésére és ez engedélyeztetésre általában 3-6 hónapra van szükség, esetenként ennél is többre.

Vissza nem térítendő támogatás megpályázásának egyik feltétele ez építési engedély megléte. Mivel a pályázatok kiírása és befogadása között néhány hétnél több nem igen áll rendelkezésre, a beruházás építési engedélyét előre be kell szerezni, mert a pályázat megjelenésekor már nincs idő az engedélyeztetésre.

Azonban mielőtt tervezési megbízást ad a beruházó az építésznek, meg kell vizsgálni, hogy a beépítésre szánt terület, építészeti előírás és műszaki szempontból alkalmas-e a beruházásra, van-e elegendő hely a szükséges méretű épületnek, a gépjárműveknek, kiszolgáló létesítményeknek (pl.: tűzívíztaroló), technológiáknak. Erre a feladatra kiválóan alkalmas a vázlatterv.

Az engedélyezési tervet elektronikusan kell benyújtani az építési hatóságnak, az erre kialakított Országos Építésügyi Nyilvántartás weboldalon. Az építési engedély kérelem (és a dokumentáció) benyújtásával az építtető megbízhatja az építész tervezőt.

Az építési engedélyezési tervdokumentáció általában nem elegendő a kivitelezéshez, mert az egyes szerkezeti megoldásokat nem tartalmazza olyan részletességgel, hogy az megépíthető legyen, ezért a jogerős építési engedély alapján, kiviteli tervet kell készíttetni.