Tervezési program

 


 

A tervezési programot az építési jogszabályok alapján kötelező elkészíteni, de annak tartalmával kapcsolatosan már semmilyen követelményt nem támaszt a fogalom szülőatyja.

Általánosságban azt lehet mondani, hogy minden méret és tömegalakítási, funkcionális, műszaki, valamint pénzügyi paramétert itt kell rögzíteni, amit az építtető a tervezendő épülettől elvár. Bármi lehet az tervezési programban és ami bele kerül, az a tervezőtől számon kérhető. Ami viszont kimarad, az úgy tekinthető, hogy nincs vele szemben elvárás.

A jól összeállított tervezési program segít a tervezőnek a precíz munkavégzésben, mert a tervezés során tisztában van az elvárásokkal és jól követhetően ellenőrizni tudja az épülettel szemben támasztott követelményeket.

Az építtetőnek megkönnyíti a tervezési folyamat ellenőrzését, a tervezés egyes stádiumainak határideje és kidolgozottsága jól ellenőrizhető. Amennyiben tervellenőr bevonása a tervezési programban előre meghatározott, az ellenőr a tervezővel időben megkezdheti az egyeztetést, és az ellenőrzés nem okozza a határidők kitolását.

A jó tervezési program összeállításához feltétlenül szükséges a projekt előzetes kidolgozása, időbeli, pénzügyi ütemezés készítése. Ehhez viszont szükséges az épület főbb jellemzőinek tisztázása. Erre szolgál a vázlatterv. Tehát az engedélyezési terv elkészítését meg kell előznie egy előkészítő folyamatnak, amely tisztázza azokat a kérdéseket, amik szükségesek a projekt gördülékeny és pontos lebonyolításához.

 

A tervezési program a tervezői szerződésnek és az engedélyezési tervnek is kötelező része.

 

Épülettervezés >>

Épületenergetika >>